Kratek povzetek ob robu včerajšnje vladne predstavitve izhodišč za prenovo plačnega sistema in odprave nesorazmerij

Dne 09.02. 2023 je vladna pogajalska stran predstavila reprezentativnim sindikatom javnega sektorja izhodišča za prenovo plačnega sistema in vladna izhodišča za odpravo plačnih nesorazmerij.

Sindikati smo bili do nekaterih predlaganih rešitev zelo skeptični, predvsem do namere, da bi se do poletja 2026 zamrznila vsa napredovanja in izplačila dodatkov zamrznitev bi povzročila po naši oceni katastrofo, spomnimo se namreč enakih ukrepov ZUJF-a. Sindikati kljub dolgi razpravi s strani vlade nismo dobili vseh zahtevanih odgovorov, pojasnil. V sindikatu Ministrstva za obrambo vztrajamo, da je potrebno še pred prenovo plačnega sistema odpraviti nesorazmerja do preostalih poklicnih skupin, ki so nastala zaradi parcialnih dogovorov posameznih poklicnih skupin tako v  prejšnjih kot tudi sedanji Vladi.

V pogajalski skupini reprezentativnih sindikatov bomo podrobno preučili vladno gradivo in se do njega opredelili na naslednjem sestanku, ki je napovedan za 20. februarja.

Spodaj so priložena vladna izhodišča za prenovo plačnega sistema kot tudi vladna izhodišča za odpravo plačnih nesorazmerij.

S potekom pogajanj vas bomo sprotno seznanjali.